fds=159
159
fds.159
xquery version '3.0';
let $context := doc($db:context)
let $howmany := 1000
let $atts := $context//att[(bron/descendant::*/@fonds = 'fds.159')]
return
<result lem='{count($atts/preceding-sibling::lemma)}' atts='{count($atts)}' shown='{$howmany}'>
{
for $i in 1 to min(($howmany, count($atts)))
let $att := $atts[$i]
group by $lem := $att/preceding-sibling::lemma
order by $lem/vorm
return
<entry>
{$lem}
{$att intersect $atts}
</entry>
}
</result>
Aaigem
Aaigem
Aiengem
1142
G SP
Aaigem
Gent
Hadenghem
(1163-77)
G SP
Aalst
Aalst
Cf. Elst
Alost
1120
G SP
Alost
1122
G SP
Alost
1126
G SP
Alost
1133
G SP
Aalst
Sint-Pieters-
Gent
Alost
1089 kop. 2e helft 12e
G SP
Alst
1163
G SP
Alst
1225
G SP
Aalter
Aalter
Zie Haaltert
Haltre
twijf. id.
1171
G SP
Aardenburg
zie ook Rodanensis
Aardenburg
ablautend suffix Rudana (waaruit Rodenburg), Rudina (waaruit Redenburg). Voor de klankevolutie cf. Arneke
Rodenborch
1120
G SP
Aarsele
Aarsele
Arcele
1120
G SP
Arscela
1206
G SP
Abbekins polder
Watervliet
Abbekines polra
1200
G SP
Achtene
Oostakker
Achtine
begin 12e
G SP II 98
Acren
Les Deux
Acren
Hydronyme prémédiéval
Akerna
(1220-27)
G SP
Affligem
Hekelgem
Haast alle, indien niet alle, bevreemdende vormen vloeien uit de pen van Romaanse scribenten. Ten noorden van de taalgrens is als adjectief Haffligeniensis, Affligeniensis gebruikelijk... [cf.] Avelgem
Affliginiensis
1108
G SP
Kamerijk
Afsnee
Afsnee
Kelt. (?) hydroniem
Afsna
1072 vals 2e helft 12e
G SP
Afsna
1085 kop. eind 12e-begin 13e
G SP
Afsna
1096 kop. 1e helft 12e
G SP
Afsna
1102 kop. 1e helft 12e
G SP
Afsna
1168
G SP
Afsna
1207
G SP
Afsne
1090 kop. 3e kwart 12e
G SP
Afsne
1114
G SP
Afsne
1198
G SP
Afsne
1207
G SP
Afsene
1221
G SP
Aksel
Aksel
Cf. Oe. agu, Fri. akke en hier Eksel, Axmeri, Echmari, alsmede Eeksmere onder Wondelgem (1347 Eghesmere), Eksaarde, Akspoele
Axala
1085 kop. eind 12e-begin 13e
G SP
Andres
Andres
Anderna
(1142-69)
G SP
Annay-sous-Lens
Annay-sous-Lens
Aunai
1216
G SP
Aunay
1218
G SP
Antwerpen
= fra. Anvers
Antwerpen
cf. Andel, Anten... Antwerpen ligt aan de diepe oever van de Schelde, tegenover de aanwassen. Voor de Romaanse evolutie Andwerpas > Anwers > Anvers cf. Anvaing
Andeuuerpia
(1174?)
G SP
Ennetières
Anuuerpensis
1192
G SP
Kamerijk
Anduerpensis
(2e helft 12e)
G SP II 98
Anwerpiensis
1205
G SP
Kamerijk
Anzegem
Anzegem
Ansoldengem
1118 kop. eind 12e-begin 13e
G SP
Ansoudengem
1140
G SP
Ansoudenghem
1211
G SP
Ardooie
Ardooie
cf. Ertbuur, Hardelot, Herbelles... Ardooie ligt aan de meersen langs de Rodebeek
Hardoia
1072 vals 2e helft 12e
G SP
Ardres
Ardres
Arde
1120
G SP
Arrouaise
abbaye au , dans la forêt du même nom
Transloy
Arwasia
1183
G SP
Asper
Asper
Haspre
(996-1029) kop. 3e kwart 12e
G SP
Assenede
Assenede
cf. Hannut, Harnois
Hasnethe
1120
G SP
Astene
Astene
Hastin
1146
G SP
Aubers
Aubers
Oberch
1196
G SP
Avelgem
Avelgem
Aualgehem
1115
G SP
Hauelengem
1140
G SP
Auelgem
1202
G SP
Auelengem
1157
G SP
Baarle
verdwenen bij
Aardenburg
Barla
1214
G SP
Baarle
Drongen
Barle
1218
G SP
Baarzande
verdwenen, oost van
Groede
Berdinzant
1212
G SP
Baasrode
Baasrode
Bacerothen
1123
G SP
Balegem
Balegem
Badelghem
1210
G SP
Balinghem
Balinghem
Bauelighem
(1142-69)
G SP
Bas-Warneton
= nl. Neerwaasten
Bas-Warneton
Cf. Warneton
in parrochia minoris Warnestun
1197
G SP
Bassevelde
Bassevelde
cf. Baasrode
Baszeuelde
1171
G SP
Bazzeuelde
1184
G SP
Bascevelde
1185
G SP
Basceuelda
1186
G SP
Bazel
Bazel
Barsela
1224
G SP
Barsele
1224
G SP
Beaulieu
Ferques
Abbaye. Nom fréquent d'établissements religieux
de Bello loco
1167
G SP
Beaumetz-lès-Cambrai
Beaumetz-lès-Cambrai
Belmeys
1120
G SP
Beernem
Beernem
Bernhem
1203
G SP
Belle
= fra. Bailleul
Belle
Cf. Bailleul
Belle
1120
G SP
Berge
ten
Daknam
Bergha
1224
G SP
Beselare
Beselare
Beuesclare
1085 kop. midden 12e
G SP
Beveren-Waas
Beveren-Waas
Idem [Cf. Bever]
Beuerne
1122
G SP
Beveren-aan-de-Leie
Beveren-aan-de-Leie
Idem [Cf. Bever]
Beuerna
1140
G SP
Beuerna
(1151-59)
G SP
Beuerna
1156
G SP
Biervliet
Biervliet
Birueliet
1214
G SP
Bijloke
Sint-Amandsberg
terra que Biloke nominatur
eind 12e
G SP
Billau
le
Lille
Billau
1163
G SP
Blangy-sur-Ternoise
Blangy-sur-Ternoise
Blangiacensis
1167
G SP
Bloville
Bois-Jean
Blauvile
1184
G SP
Boechoute
Boechoute
Bochoute
1184
G SP
Boeigem
Serskamp
Budengem
1163
G SP
Boekel
Sint-Denijs-
Boekel
Bocla
1210
G SP
Boeregem
Ouwegem
Bodreghem
1197
G SP
Boezegem
Boezegem
Bosengem
1052 cop. 2e moitié 12e
G SP
Bosengem
1163
G SP
Bosengem
1167
G SP
Bosingem
1167
G SP
Bondues
Bondues
Bondus
1163
G SP
Bossuit
Bossuit
Met tijdelijk Romaanse klankevolutie
Bossut
1140
G SP
Bottelare
Bottelare
cf. Boteham; ook in Engeland: Botley, Botwell
Botelar
1108
G SP
Botelar
1123
G SP
Botelar
1220
G SP
Boudelo
Sinaai
Germ. balþa- "koen, driest", in toponymisch gebruik blijkbaar "slecht" (evenals kwaad)
Bodelo
1224
G SP
Boudelo
1224
G SP
Boulogne-sur-Mer
= nl. Beunen
Boulogne-sur-Mer
Le premier nom de la ville fut Gesoriacum
Bononiensis
1056 faux 2e quart 12e
G SP
Bourbourg
= nl. Broekburg ou Burburg
Bourbourg
Brucborgensis
1120
G SP
Brabant
pagus entre Haine et Escaut; plus tard le comté puis duché de Brabant
cf. Bant, Ostrevant
in aduocatia Bracbatensi
1122
G SP
in Brabanto
1122
G SP
Brayelle-lès-Annay
la
Annay-sous-Lens
Braele
1196
G SP
Brugge
= fra. Bruges
Brugge
De fonetische evolutie is niet Vlaams: men verwacht Brigge. De oude vormen wijzen op een uitspraak [brydze] (overgenomen door het Frans) naast [bryge]. Import uit het Oudengels, gesuggereerd door A.H. Smith, lijkt het meest waarschijnlijk
Brugensis
1046 vals 2e kwart 12e
G SP
Bruwaan
Schoondijke
Beiderwan
1197
G SP
Cactelegaver
Sint-Gillis-Waas
[cf.] Kasselbank, Kasterlee
Cactelegauer
1171
G SP
Campagne-lès-Guines
Campagne-lès-Guines
Campnes
(1142-69)
G SP
Camphin-en-Carembault
Camphin-en-Carembault
Canfinio
1156
G SP
Cantaing-sur-Escaut
Cantaing-sur-Escaut
Canten
1192
G SP
Carnière
Carnière
Carnires
(1199-1204)
G SP
Carvin
Carvin
Caruin
1150
G SP
Caruin
1156
G SP
Karuin
(1173-90)
G SP
Coudonc
Wachtebeke
Coudonc
1225
G SP
Croc
inc. ±
Lille
Croc
1163
G SP
Deerlijk
Deerlijk
Derlike
1070 kop. 2e helft 13e
G SP
Deftinge
Deftinge
Cf. Deventer
Dauentengem
1130
G SP
Dauentengem
1142
G SP
Dauetingem
1217
G SP
Dauetinga
(1220-27)
G SP
Deinze
Deinze
Cf. Duisbeke, ter Duist
Donsa
1189
G SP
Donse
1165 kop. eind 12e-begin 13e
G SP
Donza
(1173-90)
G SP
Denain
Denain
Donain
1220
G SP
Dendermonde
= fra. Termonde
Dendermonde
De vormen die beginnen met t, ook al werden verschillende daarvan neergeschreven in Vlaams taalgebied, zijn te beschouwen als Romaans
Tenremondis
1171
G SP
Dentergem
Dentergem
Dentrengem
1096 kop. 1e helft 12e
G SP
Dentergem
1206
G SP
Dentergem
1221
G SP
Denterchem
1200
G SP
Denterghem
1206
G SP
Denterghem
1212
G SP
Desselgem
Desselgem
Threslengem
1140
G SP
Treslengem
1150
G SP
Doornik
Treslengem
(1151-59)
G SP
Doornik
Therslengen
1157
G SP
Derselgem
1197
G SP
Destelbergen
Destelbergen
Destelbergen ontstond blijkbaar door samenvoeging van twee nederzettingen: Dessel en Bergen... voor is cf. west > wist
Descelberge
1119 kop. 1e kwart 13e
G SP
Thesla
1122
G SP
Thesla
1126
G SP
Dessle
eind 12e
G SP
Desteldonk
Desteldonk
Desseldunc
1210
G SP
Deurle
Deurle
Cf. Darfeld, Doreux, Dorla, Doullens, Dourlers
Durle
1114
G SP
Durle
1118
G SP
Durle
1123
G SP
Durle
1124
G SP
Dikkele
Dikkele
Dicla
1152
G SP
Dickele
1221
G SP
Dikkelvenne
Dikkelvenne
Dickeluena
1072 vals 2e helft 12e
G SP
Dickeluene
1130
G SP
Dorent
?
Bazel
Thorneth
1114
G SP
Dottignies
= nl. Dottenijs
Dottignies
Le nom flamand a été emprunté tardivement au roman
Dothegnies
1101 cop. 2e moitié 12e
G SP
Douchy-les-Mines
Douchy-les-Mines
Dulciaco
1108
G SP
Doucy
1220
G SP
Drocourt
Drocourt
Draucort
1207
G SP
Drongen
Drongen
Trunciniensis
1140
G SP
de Truncinio
1198
G SP
Dutse
Geraardsbergen
Duetse
1217
G SP
Ee
waterloop o. m. te Aardenburg, waaraan het dorp Ede zijn naam dankt
He
1188
G SP
Eine
Eine
Heines
1212
G SP
Eyna
1161
G SP
Eke
Eke
Heke
1114
G SP
Heka
1123
G SP
Eka
1140
G SP
Eka
1145
G SP
Eka
1156
G SP
Eka
1161
G SP
Eka
1218
G SP
Eke
1222
G SP
Elmare
voormalige waterloop en priorij onder
Waterland-Oudeman
cf. Mare
fluuiolum qui dicitur Helmara
(1134-53)
G SP
Elmariam
acc.
1188
G SP
Almare
1212
G SP
Elversele
Elversele
Heluercele
1123
G SP
Ename
Ename
oude naam van de tegenoverliggende beek (bewaard in Eine)... Ook de plaatsen met namen op -monde liggen meestal aan de overkant van de rivier
Eham
1108
G SP
Heiamensis
1150
G SP
Heiamensis
(1174?)
G SP
Heyamensis
1169
G SP
Heyamensis
1191
G SP
Ennecourt
Phalempin
Anacurt
1183
G SP
Ennetières-en-Weppes
Ennetières-en-Weppes
Rom. anatārias "canardière"? Le maintien de t intervocalique s'oppose à cette étymologie
Haneteres
1140
G SP
Aneteres
1150
G SP
Anetires
1156
G SP
Anetirs
1163
G SP
Aneteyrs
(1174?)
G SP
Erwetegem
Erwetegem
Heruuetengem
1118
G SP
Areuuoitenghem
1140 kop. begin 13e
G SP
Eruuitengem
1156
G SP
Erwetenghem
1210
G SP
Escrebieu
pagus entre Deule et Scarpe
in comitatu Scirbiu
1056 faux 2e quart 12e
G SP
Everbeek
Everbeek
Euersbeke
1217
G SP
Evergem
Evergem
Euerengem
1114
G SP
Euergem
1146
G SP
Gaternisse
Schoondijke
Gaternesse
1150
G SP
Gavere
Gavere
Gauere
1120
G SP
Gauere
1122
G SP
Gauere
1126
G SP
Gauere
1130
G SP
Gauere
1163
G SP
Gauere
1180
G SP
Gauere
1184
G SP
Gauere
1190
G SP
Gauera
1150
G SP
Gauera
1156
G SP
Gauera
1171
G SP
Geluwe
Geluwe
Germ. Gelwōn- f. "de gele (beek)", bij gelwa- "geel".
Geleve
1085 kop. midden 12e
G SP
Gent
Gent
aan de samenvloeiing van Leie en Schelde. Vergelijk de vele namen Gan-apja-, Gam-apja- (Gennep, Gamaches, Genappe, Jemeppes, enz.), evenals de afleidingen van gam, gan met soortgelijke ligging... Bij vergelijking echter met de Noorweegse plaatsnaam Gand,
in / de Gandauo
1168
G SP
actum Gandaui
1186
G SP
Gant
1118
G SP
Gant
1133
G SP
Gant
1140
G SP
Gant
1142
G SP
Gant
1180
G SP
Gant
1186
G SP
Gandauensis
1172
G SP
Gentbrugge
Gentbrugge
naar Gent leidend?
Ghenbrughe
1169 kop. 1e helft 13e
G SP
Genbrugge
(1163-77)
G SP
Gintbrugge
1220
G SP
Geraardsbergen
= fr. Grammont
Geraardsbergen
In latijnse oorkonden, ook uit Vlaamse scriptoria, duiken (waarschijnlijk wegens het bestanddeel montem) vooral Franse vormen op: Geraudi montem, Geralmont, Gerautmont, Geraumont, Geramont, Geromont, Graumont. In Geroldi mons evenwel is het vocal. Vlaams
de Geroaldi monte
(1034-58) kop. 1e kwart 13e
G SP
de Geraldi monte
1108
G SP
de Geraldi monte
1130
G SP
Geron
Flobecq
de Gerune
1221
G SP
Gersta
ancien estuaire près de
Bergues-Saint-Winoc
Gersta
1158
G SP
Gondecourt
Gondecourt
Hundelcort
(1150-58)
G SP
Gundecurt
1183
G SP
Grammene
Grammene
Grammine
(1134-53)
G SP
Grammina
1156
G SP
Grammine
1163
G SP
Gremmin
1180
G SP
Grammin
1180
G SP
Grimbergen
Grimbergen
Grembergensis
1169
G SP
Grenberghe
1210
G SP
Gruuthuze
Assebroek
Gruthuse
1214
G SP
Guines
Guines
La graphie Ghisana de 1203 représente l'évolution flamande; presque toutes les autres graphies des 11e-13e s. doivent être considérées comme romanes
Gisnes
(1142-69)
G SP
Ghines
1200
G SP
Haasdonk
Haasdonk
Hauexdunc
1149
G SP
Hauekesdunc
1180
G SP
Hainaut
Anc. germ. Haginawa-, dérivé de Haginīō > Haine
Hayonia
1201
G SP
Halle
Halle
Halle ligt beneden op een hoek hoogland, aan de samenvloeiing van Zenne en Grobbegracht
Hallensis
1152
G SP
Hal
1205
G SP
Harelbeke
Harelbeke
Harlebeccensis
(1151-59)
G SP
Harnes
Harnes
cf. Carnin
Harnes
1120
G SP
Harnes
1126
G SP
Harnes
1163
G SP
Harnes
1218
G SP
Harnis
1056 faux 2e quart 12e
G SP
Hastert
de
Gavere
Dikkelvenne
Asterth
1142
G SP
Havenhove
onb., ± ?
Aardenburg
Havenhoue
1214
G SP
Heet
Balegem
Zwijnaarde
Hethe
1123
G SP
Hethe
1124
G SP
Hemsbeke
Sint-Gillis-Waas
Hemsbeke
1201
G SP
Herlegem
Oostakker
Herlengem
1123
G SP
Erleghem
eind 12e
G SP
Hermelinghen
Hermelinghen
Ermelighem
(1142-69)
G SP
Heusden
Heusden
Cf. Hoosden, Huisduinen, Hodeng, Houdain, Hosdent
Husdine
1118
G SP
Heusden
1071 kop. 4e kwart 12e
G SP
Husdenne
1171
G SP
Hillegem
Hillegem
Hillengem
1108
G SP
Hillengem
1123
G SP
Hillengem
(1190-1209)
G SP
Hillegem
1205
G SP
Hilleghem
1205
G SP
Hoeze
Aalst
Oudgerm. hydroniem Hunasō-, bij hunu- "honigkleurig".
Honsa
1220
G SP
Hogevlite
?
IJzendijke
Hogeulite
(1190-1209)
G SP
Hollain
Hollain
Holayn
1140
G SP
Holain
1156
G SP
Holai
1196
G SP
Hordain
Hordain
Hordain
1220
G SP
Horebeke
Sint-Maria-
Horebeke
Horenbecca
1090 kop. 3e kwart 12e
G SP
Houtnagel
onb. ± ?
Wetteren
Houtnachla
1218
G SP
Houtnagle
1222
G SP
Huise
Huise
Cf. Oulches
Hvsse
1138 kop. 1e helft 13e
G SP
Hulst
Hulst
Hulst
1198
G SP
Hulst
de
Scheldewindeke
Hulsta
1218
G SP
Hunegem
Geraardsbergen
Germ. Hūninga haim "woning van de lieden van Hūno" (volksnaam Hūnas).
Huneghem
1217
G SP
Hénin-Liétard
Hénin-Liétard
Henin
1120
G SP
Henin
1126
G SP
IJzendijke
IJzendijke
Cf. 1257 Ysendorpe en 1285 Ysenpolre bij Oostburg
Isendike
1046 vals 2e kwart 12e
G SP
Isendike
1150
G SP
Isendike
(1190-1209)
G SP
Isendichen
1150
G SP
Ysendica
1185
G SP
Isendika
1188
G SP
Isendika
1214
G SP
Idegem
Idegem
Hedegen
1147
G SP
Kamerijk
Idengem
1217
G SP
Impe
Impe
Ongetwijfeld de oude naam van de Molenbeek, daar aan de overkant Overimpe ligt
Himpe
1123
G SP
Ingelmunster
Ingelmunster
Ingelmoenstre
1099 kop. 1e kwart 13e
G SP
Ingooigem
Ingooigem
Cf. Tinallinge, Engoudsent
Ingodenghem
2e kwart 13e
G SP
Jette
Sint-Pieters-
Jette
Cf. Jabbeke
Gettensis
1152
G SP
Gettensis
1169
G SP
Kalf
Sint-Gillis-Waas
Wachtebeke
Calf
1171
G SP
Calf
1198
G SP
Calf
1199
G SP
Calf
1201
G SP
Kallo
Kallo
cf. Kellen, Canlers, Clenleu, en in Engeland Canley, Kenley... Kallo ligt op een verhevenheid in de polders
Caleulo
1071 kop. eind 12e-begin 13e
G SP
Kaloolo
1179
G SP
Caloolo
1180
G SP
Kalulo
1183
G SP
Kalelo
1196
G SP
Kanegem
Kanegem
Canenghem
1206
G SP
Caneghem
1207
G SP
Kasselbank
Gent
cf. Cactelegaver
Casterbant
2e helft 12e
G SP II 98
Kaster
Mater
Aan de Romeinse baan Kortrijk-Velzeke
Castre
1211
G SP
Keiem
Keiem
Caiham
1203
G SP
Kemzeke
Kemzeke
Kemesica
1117
G SP
Kemeseca
1117
G SP
Kemeseca
1140
G SP
Kemseca
1140
G SP
Kempseka
1145
G SP
Klapdorp
Sint-Pauwels
Clapidorpa
1117
G SP
Kloosterzande
Hontenisse
Zande
1213
G SP
Kluizegavers
Kemzeke
horende bij het volgende
Clusegauere
1201
G SP
Kluizen
ter
priorij te
Sint-Gillis-Waas
Clusa
1160 kop. 1e kwart 13e
G SP
Clusa
1197
G SP
Clusa
1201
G SP
Koefoorde
waterloop aldaar (A.W. i.e. Koefoorde)
Sint-Gillis-Waas
ad riuulum qui Coesfort nominatur
1201
G SP
Koefoorde
Sint-Gillis-Waas
Cusforda
1123
G SP
Cosforde
1140
G SP
Cosforde
1168
G SP
Cosford
1172
G SP
Koesveld
Sint-Gillis-Waas
Cf. Koefoorde
Cosfelt
1171
G SP
Kokebeke
Sint-Maria-Lierde
Cuckenbeca
(1034-58)
G SP
Kortrijk
= fra. Courtrai
Kortrijk
de Curtraco
1070 kop. 2e helft 12e
G SP
Koten
Aardenburg
Coten
1193
G SP
Kouderheiden
Schoondijke
Couderheiden
1213
G SP
Krombrugge
Merelbeke
Crumbrugge
1114
G SP
Crombrugge
1122
G SP
Kruibeke
Kruibeke
Crubeca
1055 kop. 4e kwart 12e
G SP
Kruishoutem
Kruishoutem
Holthem
1140
G SP
Sancte Crucis Houthem
1174 kop. 1e kwart 13e
G SP
Laarbeke
Sint-Martens-Lierde
Larbeke
1196
G SP
Laarne
Laarne
Laren
1040 kop. 2e helft 12e
G SP
Landas
Landas
Landast
(1134-53)
G SP
Landegem
Oordegem
Landengem
1220
G SP
Landengem
1221
G SP
Landegem
Landegem
Landinghem
1190
G SP
Landergem
Anzegem
Landrengem
1163
G SP
Landskouter
Landskouter
Landescoutre
1118
G SP
Landescoltre
1123
G SP
Langedam
Sint-Gillis-Waas
uia que Lancdam dicitur
1171
G SP
Latem
Sint-Martens-
Latem
Lathem
1218
G SP
Latthem
1221
G SP
Lede
Wannegem-Lede
Ligt onderaan een steile helling
Leden
1211
G SP
Lede
Lede
Ligt halfweg de helling van een heuvel
Lede
1207
G SP
Lethen
1122
G SP
Ledeberg
Ledeberg
Gelegen op een lichte glooiing
Leden
1144 kop. 4e kwart 12e
G SP
Ledegem
Ledegem
Liedengehem
1085 kop. midden 12e
G SP
Leerne
Sint-Martens-
Leerne
Lederne
1212
G SP
Leeuwergem
Leeuwergem
Leuergem
1192
G SP
Leuregem
1205
G SP
Kamerijk
Leureghem
1205
G SP
Kamerijk
Lens
Lens
castrum Lensis
1056 faux 2e quart 12e
G SP
Lens
1056 faux 2e quart 12e
G SP
Lens
1070
G SP
Letheroie
onb. ±
Gent
Eventueel ooie... van Ledeberg
Letheroie
(1163-77)
G SP
Letterhoutem
Letterhoutem
+ Holthem
Holthem
1108
G SP
Holthem
(1138-59)
G SP
Houthem
1201
G SP
Licques
Licques
Liskes
(1142-69)
G SP
Liskensis
1167
G SP
Liedekerke
Liedekerke
Lidekerke
1180
G SP
Lierde
Sint-Maria-
Lierde
Lierda
(1034-58) kop. 2e helft 11e
G SP
Lirde
1130
G SP
Lirde
1142
G SP
Lietsele
Waasmunster
Litesele
1168
G SP
Lijkvelde
Sint-Pauwels
Aldaar ook 1295 Licbrugghe en ± 1260 Liekscoet
Likeuelda
1117
G SP
Likeuelde
1171
G SP
Lilare
Sint-Maria-Oudenhove
Cf. Lillers
Lilar
1218
G SP
Lylar
1216
G SP
Litsau
Sint-Maria-Lierde
Migratienaam < Lucheux?
Luchau
1196
G SP
Lokeren
Lokeren
Lokerne
1114
G SP
Lokerne
1122
G SP
Lokerne
1197
G SP
Loker
1201
G SP
Longchamp
inc. dans le nord du Hainaut
de Longo campo
1191
G SP
Maal
onb. ±
Geraardsbergen
de Male
1217
G SP
Maalte
Sint-Denijs-Westrem
Malta
1158
G SP
Malta
1186
G SP
Malta
1191
G SP
Malte
1185
G SP
Malte
1202
G SP
Malthe
(1190-1209)
G SP
Malthe
1219
G SP
Malthe
1221
G SP
Maltha
1220
G SP
Maarke-Kerkem
Maarke-Kerkem
Marka
1142
G SP
Machelen-bij-Deinze
Machelen-bij-Deinze
Cf. Marles, Malonne, Marlagne, Mechelen, Mecheln
Machline
1102 kop. 1e helft 12e
G SP
Machlins
1180
G SP
Machelines
1185
G SP
Machelinis
1186
G SP
Mackenhusa
onb. ±
Gent
Mackenhusa
1220
G SP
Maldegem
Maldegem
Maldengem
1124
G SP
Maldengem
1156
G SP
Maldenghem
1201
G SP
Male
Sint-Kruis
Mala
1172
G SP
Mandel
bijrivier van de Leie
Mandra
1155
G SP
Mandra
1198
G SP
Marcq
Marcq
Marke
1217
G SP
Mare
ter
Boechoute
Idem [cf. Elmare, Maarslag]
Mare
1201
G SP
Mariakerke
Mariakerke
Meren
1140
G SP
Massemen
Massemen
Masmine
1197
G SP
Masmine
1221
G SP
Masmines
1150
G SP
Mater
Mater
Mater ligt aan de bron van de Sint-Amalbergabeek, zodat hier de H. Amalberga aan de heidense moedergodheden zal opgevolgd zijn. Cf. Marne
Materna
1108
G SP
Materna
1142
G SP
Materne
1205
G SP
Medele
bos ten oosten van Kortrijk, waarvan de naam voortleeft in Medele, voormalig gehucht onder Zwevegem
Medele
1070 kop. 2e helft 13e
G SP
Meentocht
Zaffelare
Menthot
1207
G SP
decima noue terre de Meentocht
1221
G SP
Meigem
Meigem
Meighem
1206
G SP
Meihenghem
1210
G SP
Meilegem
Meilegem
Meylengem
1130
G SP
Melle
Melle
Oudgerm. Melinja-, nederzettingsnaam bij Kelt. hydroniem Melina "de gele".
Melna
1072 vals 2e helft 12e
G SP
Melna
1150
G SP
Melne
1090 kop. 3e kwart 12e
G SP
Melne
1118
G SP
Melne
1220
G SP
Melle
1118
G SP
Melle
1122
G SP
Melle
1123
G SP
Melle
1130
G SP
Melsele
Melsele
Melcelle
1055 kop. 4e kwart 12e
G SP
Melcele
1071 kop. 4e kwart 12e
G SP
Melcele
1110
G SP
Melcele
(1149-50)
G SP
Melcele
1196
G SP
Melsele
1143
G SP
Melsele
1196
G SP
Melsele
1224
G SP
Melcellensis
(1149-50)
G SP
Melsela
1180
G SP
Melsela
1183
G SP
Mendonk
Mendonk
Memmedunhc
(1105-08)
G SP II 98, p. 98
Merelbeke
Merelbeke
Merlebeke
1101 kop. 1e kwart 13e
G SP
Merlebeke
1123
G SP
Merlebecca
1108
G SP
Merlebeca
1122
G SP
Merlebecke
1156
G SP
Mellebeke
1224
G SP
Merendree
Merendree
Oudgerm. hydr. Marandrō-.
Merendre
1190
G SP
Merlin
Jollain-Merlin
Merlen
1156
G SP
Mesen
= fra. Messines
Mesen
Mecinis
1180
G SP
Mecinis
1186
G SP
Mecines
1185
G SP
Meteren
Meteren
Metre
1207
G SP
Meurchin
Meurchin
Morcin
(1150-58)
G SP
Moer
Wachtebeke
Morum
acc.
1199
G SP
Moerzeke
Moerzeke
Morceka
1072 vals 2e helft 12e
G SP
Montreuil-sur-Mer
Montreuil-sur-Mer
Monstroul
1184
G SP
Moorslede
Moorslede
zie Moorsel... Ligt halfweg de helling van een heuvel
Morcelede
1085 kop. midden 12e
G SP
Moregem
Moregem
Morenghem
1211
G SP
Mortoude
onb., in Vlaanderen?
Mortoude
1201 kop. midden 13e
G SP
Mouscron
= nl. Moeskroen
Mouscron
Dim. rom. de Mosser
Moscheron
1060 cop. fin 12e
G SP
Muishole
Deftinge
Musehole
(1220-27)
G SP
Mullem
Mullem
Molnem
1211
G SP
Munkewerve
Aardenburg
Moncwerua
1188
G SP
Munte
Munte
Ligt op een bergrug. Cf. Monteberg, Bocklemünd
Monte
1122
G SP
Monte
1210
G SP
Munte
1072 vals 2e helft 12e
G SP
Munte
1114
G SP
Munte
1118
G SP
Munte
1123
G SP
Munte
1124
G SP
Nederboelare
Nederboelare
Cf. Boelare. De vormen met le(i)r(s) zijn Romaans
Bunlar
1150
G SP
Bonleyr
1046 vals 2e kwart 12e
G SP
Bonlar
1157
G SP
Bonleirs
1217
G SP
Nevele
Nevele
[Cf.] Nevele, Néaufles, Nesle, Niehl, Niel, Nielles, Nijlen, Nivelles, Noyales, Noyelles (zie ook Nialcha, Boyeffles)... (cf. Herve < harwjōn-)... [cf.] Leie en Lieve... en Flavion gelegen aan de Floyon... Het gemeenschappelijk topografisch kenmerk van a
Niuela
1072 vals 2e helft 12e
G SP
Niuela
1096 kop. 1e helft 12e
G SP
Niuele
1120
G SP
Niuella
1133
G SP
Nieuwkerke
verdwenen, onder
Groede
Nuekerke
1222
G SP
Noua ecclesia
1222
G SP
Nieuwkerke
= fra. Neuve-Église
Nieuwkerke
Niuuekerke
1121
G SP
Noua kerka
1122
G SP
Noua kerke
1126
G SP
Nieuwmunster
Nieuwmunster
Niemonstra
1214
G SP
Nivelles
= nl. Nijvel
Nivelles
Cf. Nevele
Niuiella
1152
G SP
Noyelles-sur-Selle
Noyelles-sur-Selle
Nigella
1108
G SP
Olsene
Olsene
Olsene
1221
G SP
Olsne
1220
G SP
Onlent
Sint-Gillis-Waas
totum Clusegauere quod dicitur Onlent
1201
G SP
Ooie
onb. ±
Scheldewindeke
Oie
1218
G SP
Ooigem
Ooigem
Odengem
1140
G SP
Odengem
1156
G SP
Ogengem
(1151-59)
G SP
Doornik
Odenghem
1207
G SP
Oosmanskerke
verdwenen, bij
Schoondijke
Ostmundi capella
1150
G SP
Ostmondskerke
1213
G SP
Oostburg
Oostburg
Ostburch
1150
G SP
Ostburch
1169
G SP
Ostburg
1140
G SP
Ostburg
1188
G SP
Ostborg
1046 vals 2e kwart 12e
G SP
Osburch
1150
G SP
Osborg
1156
G SP
Ostborch
1197
G SP
Oosterzele
Oosterzele
Ostersela
1218
G SP
Opbrakel
Opbrakel
Bracle
1202
G SP
Ophasselt
Ophasselt
De vormen Haslut, Hallut enz. zijn Romaans
Hasselt
1180
G SP
Otegem
Otegem
Otengem
1140
G SP
Otene
Zaamslag
Otene
1160 kop. 1e kwart 13e
G SP
Oudenaarde
= fra. Audenarde
Oudenaarde
De spellingen met aud zijn Romaans
Aldenarde
1046 vals 2e kwart 12e
G SP
Aldenarde
1150
G SP
Aldenarda
1050 kop. midden 12e
G SP
Oldenarda
1056 vals 2e kwart 12e
G SP
de Oldenardo
1056 vals midden 12e
G SP
Oldenarde
1156
G SP
Oudeveld
Zaffelare
Odeuelde
1207
G SP
Odeuelde
1221
G SP
Hodeuelde
1221
G SP
Hoedeuelde
1221
G SP
Outrijve
Outrijve
Alterriue
1140
G SP
Ouwegem
Ouwegem
Oudengem
1123
G SP
Oudengem
1140
G SP
Overboelare
Overboelare
hier in tegenstelling met Nederboelare. De Romaanse naam is een diminutief van Boelare = Nederboelare
de Ultra Bonlare
1217
G SP
Overreke
Gent
Cf. Rek
ultra Rech
2e helft 12e
G SP II 98, p. 149
Petegem-bij-Oudenaarde
Petegem-bij-Oudenaarde
Petengem
1046 vals 2e kwart 12e
G SP
Petengem
1052 kop. 2e helft 12e
G SP
Petengem
1156
G SP
Petenghem
1058 (?) kop. begin 13e
G SP
Phalempin
Phalempin
Phalempin
1183
G SP
Falempin
1183
G SP
Pilkem
IJzendijke
Pelkem
1188
G SP
Pelchem
(1190-1209)
G SP
Pittem
Pittem
Puttem
1072 vals 2e helft 12e
G SP
Poeke
Poeke
Genoemd naar de gelijknamige beek aldaar
Poka
1206
G SP
Poke
(1190-1209)
G SP
Poke
1212
G SP
Puigem
Oostakker
Pudengem
(begin 12e)
G SP II 98
Péronne
Le Cateau
Perona
1152
G SP
Quesnoy-sur-Deule
Quesnoy-sur-Deule
de Quercu
1163
G SP
Raveschoot
Eeklo
Rauenscot
1193
G SP
Rauenscoet
1201
G SP
Rauenscote
1201
G SP
Reehage
Schelderode
Rehaghe
1210
G SP
Reninge
Reninge
Rininge
1085 kop. midden 12e
G SP
Reningelst
Reningelst
Rom. dim. bij Reninge
Riningeles
1120
G SP
Rilland
Rilland
Rielant
1213
G SP
Roborst
Roborst
Boshut
1108
G SP
Bost
1145
G SP
Bost
1196
G SP
Bost
1205
G SP
Bost
1221
G SP
Roeselare
= fra. Roulers
Roeselare
Rollers
1206
G SP
Doornik
Rollariensis
1179
G SP
Ronse
= fra. Renaix
Ronse
Kelt. Rodanacio- bij waternaam Rodana > de Ronne.
Runneche
(1059-93) kop. 2e helft 12e
G SP
Rotnacensis
1108
G SP
Ronneka
1220
G SP
Roosbroek
Sint-Amandsberg
Rosbruc
2e helft 12e
G SP II 98, p. 149
Rosbruch
eind 12e
G SP
Roubaix
Roubaix
Rosbais
1198
G SP
Rosbais
1201
G SP
Roucourt
Roucourt
Roolcort
1163
G SP
Rozebeke
Rozebeke
Rosbecca
1108
G SP
Rosbeka
1225
G SP
Rosebeke
1196
G SP
Rosbeke
1205
G SP
Ruddershove
Velzeke-Ruddershove
Curia Rogeri
1189 kop. 1e kwart 13e
G SP
Curia Rogeri
1216
G SP
Ruiselede
Ruiselede
cf. Ruisenberg te Gent en Reuschenberg meermaals in de Rijnprovincie, bij Rijnlands Räusche "steiniger, mit Geröll bedeckter Abhang" (Rheinisches Wtb., VII 193) + ...
Ruslede
1163
G SP
Rumegies
Rumegies
Ramelgis
1140
G SP
Ramelgies
1156
G SP
Rupelmonde
Rupelmonde
Rupila > de Rupel + ...
Rupelmundam
acc.
1172
G SP
Rupelmonde
1224
G SP
Russevliet
verdwenen, onder
Schoondijke
Rusgefleta
1188
G SP
Rusgeflita
1188
G SP
Rusuliete
1213
G SP
Ruscvliete
1213
G SP
Rvschflite
1214
G SP
Rvschflita
1214
G SP
Rvschevlite
1218
G SP
Rusflita
1222
G SP
Saint-Aubert
Saint-Aubert
de Sancto Oberto
1198
G SP
Saint-Omer
= nl. Sint-Omaars
Saint-Omer
apud Sanctum Audomarum
1056 faux 2e quart 12e
G SP
Saint-Venant
Saint-Venant
de Sancto Uenantio
1163
G SP
Salines
les
Tournai
Salinis
1196
G SP
Schalklede
Ruiselede
Scalclede
1163
G SP
Scalkaleda
1189
G SP
Schelderode
Schelderode
Roden
1101 kop. 4e kwart 12e
G SP
Roden
1163
G SP
Roden
1180
G SP
Roden
1201
G SP
Rothen
1108
G SP
Rothen
1118
G SP
Rothen
1121
G SP
Rothen
1123
G SP
Rothen
1124
G SP
Rothen
1126
G SP
Rothen
1156
G SP
Scheldevelde
De Pinte
Skaldi- > Schelde + ...
Sceldeuelt
1221
G SP
Scheldewindeke
Scheldewindeke
[cf.] volksnaam Veneti, Wenden... De vormen Wenti, Winti, enz. zijn Romaans
VUindeke
1114
G SP
VUindeke
1120
G SP
VUindeke
1123
G SP
Wentica
1220
G SP
Wentica
1222
G SP
Winthi
1218
G SP
Wendyka
1210
G SP
Schellebelle
Schellebelle
Cf. Denderbelle
Bella
(1163-77)
G SP
Bella
1197
G SP
Belle
1169
G SP
Schendelbeke
Schendelbeke
Scendelbeke
1217
G SP
Schendelbeke
1201
G SP
Schiervelde
Roeselare
Scieruelde
1198
G SP
Schuren
ter
Sint-Amandsberg
de Scuren
eind 12e
G SP
Seclin
Seclin
de Siclinio
1163
G SP
Semmerzake
Semmerzake
Schemersake
1101 kop. 4e kwart 12e
G SP
Scemessake
1101 kop. 4e kwart 12e
G SP
Cembersaca
1110
G SP
Cembersaca
1123
G SP
Chimbersaka
1218
G SP
Silbeke
onb. ±
Munte
Cf. Zillebeke
Silbeke
1123
G SP
Silbeke
1124
G SP
Sint-Winoksbergen
= fra. Bergues
Sint-Winoksbergen
Cf. Groeneberg
Bergas
1158
G SP
Sitdiu
ancien nom du quartier Saint-Bertin à
Saint-Omer
Sithiu
1056 faux 2e quart 12e
G SP
Slijne
Drongen
Slina
1126
G SP
Sloten
Oostakker
Slote
1102 kop. 2e helft 12e
G SP
Smeerebbe-Vloerzegem
Smeerebbe-Vloerzegem
Smerlebbe
1147
G SP
Smerlebbe
1201
G SP
Smerlebbe
1217
G SP
Smerlebba
1183
G SP
Smetlede
Smetlede
Smettelethe
1123
G SP
Soignies
= nl. Zinnik
Soignies
"appartenant aux riverains de la Suna = la Senne". Cf. Laventie, Orchies, Silly
Sonnies
(1199-1204)
G SP
Sombrai
Vendin-le-Vieil
Sombrai
1196
G SP
Spildoren
Dentergem
Cf. Speelt
Spildoren
quinque bonaria agri sui qui dicitur Spildoren
1206
G SP
Steenbeke
Desselgem
Stenbeke
1157
G SP
Steenhuize-Wijnhuize
Steenhuize-Wijnhuize
Stenhusen
1148
G SP
Stenhusia
(1199-1204)
G SP
Steenvoorde
Steenvoorde
La chaussée romaine de Cassel à Wervik y traverse la Heibeke
Stenforht
1120
G SP
Stenforthe
1120
G SP
Stokdam
Oostburg
Stocdam
1197
G SP
Straten
ter
Temse
Strata
1224
G SP
Temse
Temse
Temseca
1140
G SP
Tempseka
(996-1029) kop. 3e kwart 12e
G SP
Tempseka
1145
G SP
Thamisia
1224
G SP
Tempsecam
acc.
1197
G SP
Terdegem
Terdegem
Terdengem
1167
G SP
Thiennes
Thiennes
Cf. Tienen
Thinen
1163
G SP
Thérouanne
= nl. Terenburg
Thérouanne
Cf. Ternois
Taruennensis
1167
G SP
Taruanensis
1120
G SP
Tielt
Tielt
Thield
1206
G SP
Torhout
Torhout
Tourohout
1193
G SP
Trazegnies
Trazegnies
Trasengnies
1217
G SP
Vaarnewijk
Melsen
Varneweke
1102 kop. 2e helft 12e
G SP
Varnewic
1201
G SP
Uarnewic
1190
G SP
Uarrewic
1218
G SP
Veldstraat
Gent
de Uelde
(1058-69) kop. 1e kwart 13e
G SP
de Velde
1221
G SP
Veurne
= fra. Furnes
Veurne
Oudgerm. Furnum, dat. pl., nederzettingsnaam bij hydr. Furnō-. Cf. Veur, Voer, etc.
Furnis
1158
G SP
Vijvere
ten
?
Temse
de Viura
1224
G SP
Vladslo
Vladslo
Flardeslo
1140
G SP
Flardeslo
1145
G SP
Flardeslo
1156
G SP
Flardeslo
(1161)
G SP
Fladreslo
1150
G SP
Doornik
Vloerzegem
Smeerebbe-Vloerzegem
Florsengem
1148
G SP
Voorde
Voorde
Vorde
1201
G SP
Voorhoute
Kemzeke
Forolta
1117
G SP
Uotouth
1172
G SP
Vorhout
1224
G SP
Vorolth
1201
G SP
Voormezele
Voormezele
Formesele
1085 kop. midden 12e
G SP
Vosberg
onb. ±
Sint-Denijs-Westrem
Uosseberge
1170 kop. 1e kwart 13e
G SP
Vrasene
Vrasene
Frassene
(1184-85)
G SP
Frasne
1196
G SP
Frasne
1197
G SP
Vrihem
onb. in Land van Aalst
Vrihem
1220
G SP
Vronestalle
Wondelgem
Vronestalle
1102 kop. 2e helft 12e
G SP
Vroondijke
verdwenen, bij
Terneuzen
Fronendike
1114
G SP
Vulendike
Schoondijke
Wlendike
1150
G SP
Wlendike
1218
G SP
Veulendike
1190
G SP
Wllendike
1214
G SP
Vurste
Vurste
Uorste
1110
G SP
Vorst
1189 kop. 1e kwart 13e
G SP
Worst
twijf. ident.
1216
G SP
Waal
Aardenburg
de Wala
1188
G SP
Waas
gouw in N.O. Vlaanderen
in Wasia
1140
G SP
in Wasia
1161
G SP
in Wasia
1180
G SP
Waasmunster
Waasmunster
Cf. Westkapelle
Wasemonstra
1117
G SP
Wachtebeke
Wachtebeke
Cf. Waarbeke
Wagtebeke
1198
G SP
Wahctebecce
1225
G SP
Walem
Wortegem
"woning van Walen"
Walhem
1220
G SP
Walle
ten
Gent
de Uallo
1197
G SP
de Wallo
1197
G SP
Walle
te
Kortrijk
de Wallo
1206
G SP
Wallebeke
Gottem
Walenbeke
1221
G SP
Wallers
Wallers
Situé au bord de vastes marécages
Walleirs
1220
G SP
Waregem
Waregem
Warenchem
± 1161
G SP
Doornik
Warneton
= nl. Waasten
Warneton
UUarnastun
1056 faux 2e quart 12e
G SP
Warnastun
1056 faux milieu 12e
G SP
Wartenbeke
Comines
Cf. Wortegem
UUartanbeke
1056 faux 2e quart 12e
G SP
Watervliet
Watervliet
Waterulit
1200
G SP
Wattripont
Wattripont
Waldripunt
1191
G SP
Wede
ter
Dadizele
Geluwe
Weda
1198
G SP
Welden
Welden
VUenlina
1156
G SP
Wellin
1202
G SP
Welline
1221
G SP
Wervik
Wervik
De vorm Wervi is Romaans
UUerueke
1123
G SP
Westrem
Sint-Denijs-
Westrem
Westrehem
1140
G SP
Westrem
1218
G SP
Westrozebeke
Westrozebeke
Rosebeke
1072 vals midden 12e
G SP
Wichelen
Wichelen
UUichline
begin 12e
G SP II 98, p. 149
Wijlegem
Sint-Denijs-Boekel
Wilenghem
1140 kop. begin 13e
G SP
Wijtvliet
verdwenen waterloop in Asseneder ambacht
Wiflit
1120
G SP
Wilde
Drongen
Landegem
Wilde
(± 1200)
G SP
Willemskerke
Hoek
Willemskerke
1221
G SP
Wizzekines werf
Vroondijke
Terneuzen
in loco qui dicitur UUizzekines vuerf
1114
G SP
Woestijne
Aalter
Idem [zie Wastine]
Wastina
1212
G SP
Wolfschoot
Wachtebeke
Wlfscote
1198
G SP
Wlfscot
1199
G SP
Wolfsputte
Sint-Gillis-Waas
Wlfsputte
1201
G SP
Wontersvoorde
Zwijnaarde
Gontersforde
(1163-68) kop. eind 12e-begin 13e
G SP
Woubrechtegem
Woubrechtegem
VUoubrechtengem
1122
G SP
Uoubrechtengem
1147
G SP
Woubrectenghem
1205
G SP
Woubrectengem
1205
G SP
Wolbrechtengem
(1190-1209)
G SP
Zandberg
Gent
Santberch
1064 kop. 2e kwart 12e
G SP
Zande
te
Destelbergen
de Sande
eind 12e
G SP
de Zande
1220
G SP
Zele
Zele
Zele
1149 kop. 2e kwart 13e
G SP
Zeveren
Zeveren
Seuerne
1146
G SP
Zevergem
Zevergem
Seurengem
1114
G SP
Seurengem
1118
G SP
Seurengem
1124
G SP
Seuuergem
1168
G SP
Sewergem
1201
G SP
Zomergem
Zomergem
Somerengem
1122
G SP
Somerghem
1163
G SP
Zonnebeke
Zonnebeke
Sinnebecca
1197
G SP
Zottegem
Zottegem
Sottengem
1118
G SP
Sottengem
1120
G SP
Sottengem
1197
G SP
Sottingem
1120
G SP
Sottingem
1122
G SP
Sotengem
1156
G SP
Sotengem
1198
G SP
Sottenghem
1180
G SP
Sottenghem
1191
G SP
Sotteghem
1202
G SP
Zwijnaarde
Zwijnaarde
Cf. Zwinaert
Suinarde
1114
G SP
Suinarde
1122
G SP
Suinarde
1123
G SP
Suinarde
1124
G SP
Suinarde
1126
G SP
Suinarde
1146
G SP
Suuinarde
1180
G SP
Suinarda
1197
G SP
de Suinardo
1210
G SP
Zwijndrecht
Zwijndrecht
Suindreth
1114
G SP
Épinoy
l'
Carvin
Spinoit
(1150-58)
G SP
Spinoit
(1173-90)
G SP